PROGRAM PARTII JN
I.B. KULTURA NARODOWA
3.
Promowanie wartościowej twórczości, w tym kultywującej i wzbogacającej dziedzictwo narodowe.
ROZWINIĘCIE:
Twórczość powinna służyć dobru, prawdzie, rozwojowi duchowemu i wzbogacaniu dziedzictwa narodowego. Ze środków publicznych nie mogą być finansowane przedsięwzięcia nie spełniające tych kryteriów.
W przestrzeni niezależnej twórczości komercyjnej oczywiście nie może być mowy o powrocie do cenzury czy do list dzieł zakazanych, ale pożądana jest rzetelna, obiektywna (niekomercyjna) akcja informacyjna na temat tego, które utwory służą dobru i rozwojowi człowieka, służą prawdzie i sprawiedliwości (przedstawiają dobro jako dobro, a zło jako zło), a które na odwrót – inspirują do zachowań niemoralnych (przedstawiając je w fałszywym świetle jako spełnienie wolności) lub godzą w wartości narodowe, są sprzeczne z prawdą, zafałszowują historię, spłycają wizję świata itp.
W tym celu można m.in. stworzyć i rozpropagować – zwłaszcza w szkołach – witrynę internetową (działającą pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kościoła Katolickiego) zapewniającą rzetelną informację na temat:
-
wartościowych (oraz szczególnie szkodliwych) filmów i książek wchodzących na rynek oraz już istniejących;
-
twórców kultury i sztuki.
Należy podkreślić, że zaangażowanie w te prace Kościoła Katolickiego nie powinno stanowić podstawy do obaw o ograniczenie swobody wypowiedzi czy zawężenia wizji świata w wypowiedzi artystycznej.
Osobom sceptycznym w tym względzie można przypomnieć watykańską listę najwartościowszych filmów, na której znalazły się m.in. takie tytuły jak „Lampart” Luchino Viscontiego czy odważne autorskie dzieło Federico Felliniego – „Osiem i pół”.
Tytuły z tej listy nie mają nic wspólnego z ograniczonym moralizatorstwem, nie dają banalnych odpowiedzi na trudne pytania, a dotykają głębi człowieczeństwa, zagadki bytu, tajemnicy miłości, sensu cierpienia oraz zawiłych zagadnień moralnych. To uczta duchowa dla wrażliwego kinomana.
Takie właśnie tendencje – rozbudzające wrażliwość, poszerzające horyzonty i uwznioślające ducha – winny być propagowane w zdrowym społeczeństwie.