PROGRAM PARTII JN
IV.B. STOSUNKI EKONOMICZNO-GOSPODARCZE
ZAŁOŻENIA IDEOWE:
1.
Solidaryzm społeczny w miejsce wyniszczającej gospodarkę konkurencji i rywalizacji przedsiębiorstw charakterystycznej dla systemu neo-liberalnego.
2.
Państwo winno zmierzać do maksymalnej możliwej do osiągnięcia samowystarczalności finansowej, surowcowej i gospodarczej.
OCZEKIWANIA / ŻĄDANIA:
ZADANIA (długofalowe):
5.
Wdrożenie wieloletniego planowania i programowania państwowego w powiązaniu z partycypacyjnym systemem demokracji gospodarczej (w oparciu o izby zawodowe).
7.
Wspieranie rozwoju spółdzielczości (por. IV.D. ROLNICTWO I ŻYWNOŚĆ – „Wspieranie rozwoju spółdzielczości lokalnej na przykładzie wzorcowej gminy Lisków”).
9.
Wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw krajowych (w tym firm rodzinnych).
10.
W sektorach, które ze swej natury wymagają obsługi przez duże przedsiębiorstwa (jak np. przemysł motoryzacyjny), wspieranie rozwoju krajowych korporacji wyspecjalizowanych w ramach globalnego podziału pracy, współpracujących z małymi i średnimi przedsiębiorstwami (konsolidacja ich działalności).
11.
Uzdrowienie systemu informacji naukowo-technicznej i procedur patentowych.
15.
Wprowadzenie kwot importowych (m.in. w celu zbilansowania handlu zagranicznego oraz ograniczenia importu towarów i usług, które są lub mogą być dostępne w kraju).
16.
Dążenie do oparcia importu-eksportu na wymianie barterowej (towar za towar; co siłą rzeczy może mieć jedynie charakter uzupełniający), aby przynajmniej