top of page

OPIEKA SOCJALNA, UBEZPIECZENIA, RENTY I EMERYTURY, RESOCJALIZACJA

PROGRAM PARTII JN

II.A. USTRÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I SĄDOWNICTWO

  I. KULTURA UMYSŁÓW I SERC
A. DUCHOWOŚĆ I RELIGIA
B. KULTURA NARODOWA
C. NAUKA I EDUKACJA
D. MEDIA I KOMUNIKACJA
 II. SPRAWIEDLIWOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
B. OPIEKA SOCJALNA, UBEZPIECZENIA
RENTY I EMERYTURY,
RESOCJALIZACJA
C. SŁUŻBY PAŃSTWOWE
D. OBRONNOŚĆ
E. POLITYKA ZAGRANICZNA
 III. ZDROWA RODZINA
A. RODZINA
B. KONDYCJA PSYCHOFIZYCZNA
C. SŁUŻBA ZDROWIA
 IV. GOSPODARKA NARODOWA
A. FINANSE, BANKOWOŚĆ I PODATKI
B. STOSUNKI EKONOM.-GOSPODARCZE
C. ENERGETYKA, ZASOBY
NATURALNE I ŚRODOWISKO
D. ROLNICTWO I ŻYWNOŚĆ
E. BUDOWNICTWO

A. USTRÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ

           I SĄDOWNICTWO

ZAŁOŻENIA IDEOWE:

1.

Każda władza, w szczególności zaś władza państwowa, pochodzi od Boga i jest sprawowana w Jego imieniu. Świadczy o tym Jezus, mówiąc do namiestnika rzymskiego Piłata: „Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry” (J 19, 11).

2.

To, co jest zgodne z wolą Boga, służy każdemu – zarówno jednostce, jak i ogółowi (jeżeli nie od razu, to w dłuższej perspektywie).

3.

To, co jest sprzeczne z wolą Boga, szkodzi każdemu – zarówno jednostce, jak i ogółowi (jeżeli nie od razu, to w dłuższej perspektywie).

4.

Każdy człowiek ma niezbywalną wolność wyboru – zarówno dobra, jak i zła.

5.

Godność osoby ludzkiej jest niezbywalna i nie zależy od dokonanych wyborów życiowych, dlatego też każdej osobie należy się godne traktowanie.

6.

Państwo, realizując zasadę sprawiedliwości, za dobro nagradza, a za zło karze (dla dobra obywatela – wychowuje go i skłania do pracy nad sobą oraz do osobistego odnalezienia prawdy).

7.

Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom suwerenność i godność narodową (obecnie przede wszystkim odzyskać niezależność od światowej oligarchii finansowej oraz dyspozycyjnych wobec niej rządów państw i organizacji międzynarodowych).

8.

Państwo realizuje dobro obywateli żyjących współcześnie, ale jest ograniczone i zdeterminowane w swych działaniach przez przeszłość i przyszłość. Nie może sprzeniewierzać się przeszłości, ani działać na szkodę przyszłości – odpowiada bowiem za los przyszłych pokoleń, a tym samym za kultywowanie dziedzictwa przodków.

9.

Państwo winno funkcjonować w oparciu o niezafałszowaną formę demokracji, tj. umożliwiać realną kontrolę społeczną nad władzami politycznymi i instytucjami państwowymi.

10.

Państwo winno wspierać obywateli w ten sposób, by stawali się coraz bardziej wolni i samowystarczalni, by nie potrzebowali pomocy i interwencji państwa.

11.

Państwo winno dążyć do konsolidacji narodu poprzez celową harmonizację interesów indywidualnych i społecznych, w tym harmonizację życia politycznego i gospodarczego (patrz: IV.B. STOSUNKI EKONOMICZNO-GOSPODARCZE). Celem jest solidaryzm społeczny.

12.

Państwo winno dążyć do tego, by jego utrzymanie stanowiło jak najmniejsze obciążenie dla obywateli.

OCZEKIWANIA / ŻĄDANIA:

13.

Zagwarantowanie jednorodnego, konsekwentnego systemu moralnego.

14.

Konstytucyjny zakaz stanowienia prawa oraz działania organów państwa w sposób sprzeczny z przyjętym systemem moralnym.

15.

Konstytucyjne zapewnienie wyższości prawa polskiego ponad prawem Unii Europejskiej i innymi prawami międzynarodowymi.

16.

Likwidacja aktów prawnych sprzecznych z konstytucją i porządkiem moralnym oraz wszelkich bezzasadnych przywilejów, szczególnie dla podmiotów zagranicznych.

17.

Wprowadzenie kontraktu wyborczego z prezydentem oraz z ugrupowaniami politycznymi (jako przedstawicielami narodu), który to kontrakt zapewni możliwość odwoływania ich w trakcie trwającej kadencji za niewywiązywanie się z zapisów kontraktowych.

ZADANIA (długofalowe):

18.

Kontrola procesu legislacyjnego w celu zahamowania procederu wykorzystywania legislacji w interesach partykularnych (zwłaszcza wielkich korporacji).

19.

Z czasem zastąpienie pluralizmu partyjnego pluralizmem różnych grup zawodowych i społecznych oraz różnych regionów – zjednoczonych pod sztandarem jednorodnego, uniwersalnego systemu moralnego.

20.

Przywrócenie szerokich uprawnień ławników i ogólnej jawności procesów sądowych przy zaostrzonej kontroli społecznej oraz szybkim tempie postępowania.

21.

Zamiana Rzeczników Praw na Rzeczników Praw i Obowiązków oraz poprawa jakości ich pracy.

Please reload

bottom of page