top of page

PROGRAM PARTII JN

II.A. USTRÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I SĄDOWNICTWO

  I. KULTURA UMYSŁÓW I SERC
A. DUCHOWOŚĆ I RELIGIA
B. KULTURA NARODOWA
C. NAUKA I EDUKACJA
D. MEDIA I KOMUNIKACJA
 II. SPRAWIEDLIWOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
B. OPIEKA SOCJALNA, UBEZPIECZENIA
RENTY I EMERYTURY,
RESOCJALIZACJA
C. SŁUŻBY PAŃSTWOWE
D. OBRONNOŚĆ
E. POLITYKA ZAGRANICZNA
 III. ZDROWA RODZINA
A. RODZINA
B. KONDYCJA PSYCHOFIZYCZNA
C. SŁUŻBA ZDROWIA
 IV. GOSPODARKA NARODOWA
A. FINANSE, BANKOWOŚĆ I PODATKI
B. STOSUNKI EKONOM.-GOSPODARCZE
C. ENERGETYKA, ZASOBY
NATURALNE I ŚRODOWISKO
D. ROLNICTWO I ŻYWNOŚĆ
E. BUDOWNICTWO

17.

Wprowadzenie kontraktu wyborczego z prezydentem oraz z ugrupowaniami politycznymi (jako przedstawicielami narodu), który to kontrakt zapewni możliwość odwoływania ich w trakcie trwającej kadencji za niewywiązywanie się z zapisów kontraktowych.

ROZWINIĘCIE:

 

Reforma ta nawiązuje historycznie do skutecznej tradycji artykułów henrykowskich i pacta conventa Rzeczypospolitej Polski.

 

Pacta conventa (czyli „warunki uzgodnione”) to piękny demokratyczny zwyczaj, praktykowany od XVI wieku. Przed elekcją króla każdy z kandydatów musiał zaakceptować i podpisać warunki, na jakich Polacy gotowi będą dopuścić go do sprawowania tego urzędu. Była to w istocie umowa publicznoprawna, zobowiązująca przyszłego króla do spełnienia szeregu postanowień, dotyczących najistotniejszych spraw funkcjonowania państwa, takich jak: porządek ustrojowy i prawny, obronność, edukacja, polityka zagraniczna i gospodarka. Królem mógł być wybrany ten, kto nie tylko zaakceptował pacta conventa, ale również je wypełniał. Gdyby ich nie wypełniał, Polacy mieli prawo, a nawet obowiązek, wymówić mu posłuszeństwo i zdjąć go z urzędu.

 

Czy mając tak piękną tradycję polityczną, możemy pogodzić się z tym, aby obecni kandydaci wypowiadali najrozmaitsze obietnice wyborcze, bez konieczności ich wypełniania?

Please reload

bottom of page