top of page

PROGRAM PARTII JN

III.B. KONDYCJA PSYCHOFIZYCZNA

  I. KULTURA UMYSŁÓW I SERC
A. DUCHOWOŚĆ I RELIGIA
B. KULTURA NARODOWA
C. NAUKA I EDUKACJA
D. MEDIA I KOMUNIKACJA
 II. SPRAWIEDLIWOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
B. OPIEKA SOCJALNA, UBEZPIECZENIA
RENTY I EMERYTURY,
RESOCJALIZACJA
C. SŁUŻBY PAŃSTWOWE
D. OBRONNOŚĆ
E. POLITYKA ZAGRANICZNA
 III. ZDROWA RODZINA
A. RODZINA
B. KONDYCJA PSYCHOFIZYCZNA
C. SŁUŻBA ZDROWIA
 IV. GOSPODARKA NARODOWA
A. FINANSE, BANKOWOŚĆ I PODATKI
B. STOSUNKI EKONOM.-GOSPODARCZE
C. ENERGETYKA, ZASOBY
NATURALNE I ŚRODOWISKO
D. ROLNICTWO I ŻYWNOŚĆ
E. BUDOWNICTWO

5.

Propagowanie obcowania ze Słowem Bożym, które jest żywe i skuteczne, odnosi się do „tu i teraz” każdego człowieka.

ROZWINIĘCIE:

 

Problem ten doskonale ujmuje Benedykt XVI (w adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”):

 

„Słowo Boże nie przeciwstawia się bowiem człowiekowi, nie niszczy jego autentycznych pragnień, co więcej, oświeca je, oczyszczając i doprowadzając do spełnienia. Jakże ważne jest w naszych czasach odkrycie, że tylko Bóg odpowiada na pragnienie obecne w sercu każdego człowieka! Niestety, w naszej epoce, zwłaszcza na Zachodzie, rozpowszechniło się przekonanie, że Bóg nie zajmuje się życiem i problemami człowieka i – co więcej – że Jego obecność może stanowić zagrożenie dla ludzkiej autonomii. W rzeczywistości cała ekonomia zbawienia pokazuje nam, że Bóg przemawia oraz działa w historii dla dobra człowieka i jego pełnego zbawienia. Dlatego z duszpasterskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma ukazywanie zdolności słowa Bożego do dialogu o problemach, którym człowiek musi stawiać czoło w życiu codziennym.

 

Bóg wsłuchuje się w potrzeby człowieka i jego wołanie. Św. Bonawentura stwierdza w Breviloquium: «Owocem Pisma świętego nie jest cokolwiek, lecz pełnia wiecznego szczęścia. Pismo święte jest bowiem właśnie księgą, w której zapisane są słowa życia wiecznego, abyśmy nie tylko wierzyli, ale także mieli życie wieczne, w którym będziemy widzieć, będziemy miłować i zrealizowane będą wszystkie nasze pragnienia»”.

 

JAK JEST TERAZ (?):

 

Obecnie Biblię traktuje się często jako zapis pewnych wydarzeń – na poły historycznych, na poły mitycznych – będący swoistym dokumentem dawnej wiary. Dotyczy to niestety także wielu chrześcijan. Nie przeczuwamy jeszcze wystarczająco mocno, jak praktyczne znaczenie może mieć żywe Słowo żywego Boga, ile dobra może popłynąć z tego życiodajnego zdroju do KAŻDEGO, jeżeli podejdzie do Słowa poważnie i zechce dostosować się do przedwiecznej, nieomylnej Prawdy, do wiecznie żywej Miłości, która pragnie uzdrawiać jego życie. „Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek” (Hbr 4, 12-13).

 

Funkcjonują już jednak ośrodki formacji duchowej (mające nie tylko doskonałe przygotowanie duchowe i teologiczne, ale również psychologiczne), które uczą we właściwy sposób obcować ze Słowem Bożym. Skutecznie uczą podejmować z Nim dialog! Jako przykład można tu podać krakowskie Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie, gdzie prowadzone są m.in. głębokie, gruntowne Ćwiczenia Ignacjańskie oraz Rekolekcje Lectio Divina (posłuchaj).

Please reload

bottom of page