PROGRAM PARTII JN
IV.A. FINANSE, BANKOWOŚĆ I PODATKI
8.
Emisja złotówki – wolna od długu i oprocentowania – mająca pokrycie w realnym przyroście bogactwa państwa (tj. w przyroście dóbr: towarów i usług w gospodarce narodowej).
ROZWINIĘCIE:
„Definicja różnicy pomiędzy «EMISJĄ» a «KREACJĄ» w systemie monetarnym.
-
Termin «EMISJA» dotyczy pieniędzy. Jest to właściwa forma monetyzacji gospodarki i powinna być oparta na «parytecie gospodarczym pieniądza».
(Twórcą pojęcia parytetu gospodarczego pieniądza jest Jerzy Zdziechowski Minister Skarbu w latach
1925-1926, który wprowadził go do ekonomii w celu ustalenia opłacalnego dla polskich producentów
kursu walutowego złotego polskiego. Obecnie zasada parytetu gospodarczego pieniądza jest jedną
z podstawowych zasad ekonomii obywatelskiej i odnosi się nie tylko do kształtowania kursu złotówki,
ale do szeroko pojmowanej zasady emisji i monetyzacji gospodarki).
-
Termin «KREACJA» dotyczy środków płatniczych tworzonych (kreowanych) podczas udzielania oprocentowanego kredytu-długu. Kreacja oprocentowanych długów (kredytów i pożyczek) prowadzi ostatecznie do hiperzadłużenia i deflacji.
Obecnie terminy te są używane wymiennie, co sprzyja zamieszaniu i dezinformacji. Dodatkowo wielu ekonomistów słowa «emisja» używa do określenia emisji obligacji, a nie pieniędzy. Jest to następny sposób eliminacji pojęcia emisji pieniędzy i zastępowania jej kreacją długu.
Definicja MONETYZACJI.
Monetyzacja (ew. monetaryzacja) to praktyka emisji pełnowartościowego pieniądza, mającego pokrycie w towarach lub usługach obecnych na rynku, czyli prowadzona na podstawie «parytetu gospodarczego pieniądza».
-
Podstawowa funkcja emisji/monetyzacji to wyrażanie wartości towarów i usług poprzez pieniądz.
-
Zasada emisji. Majątek wytworzony i przyrost ilości dóbr konsumpcyjnych może, i powinien, zostać zmonetyzowany zgodnie z ogólną ilościową teorią pieniądza: ΔM=P(ΔT) 1/V co można zapisać także w postaci równania: ΔM=ΔPKB/V (gdzie: symbol M – pieniądz, P – ceny, T – towary i dobra konsumpcyjne, V – szybkość obiegu pieniądza, Δ – przyrost).
-
Potrzeba emisji wynika z powiększania majątku narodowego oraz rozwoju ludzkiej populacji.
-
Celem monetyzacji w gospodarce towarowo-pieniężnej jest umożliwienie ludziom konsumpcji a przedsiębiorcom produkcji dóbr.
-
Monetyzacja prowadzi do opłacalności pracy i produkcji. Jest najważniejszą operacją dostrajającą. Sprzyja zachowaniu stabilności cen. Wynika z przyrostu dóbr i uwzględnia szybkość obrotu pieniądzem oraz jej zmiany. Pozwala dostosować realny popyt do poziomu produkcji. Warunkuje dopływ pieniędzy do producentów tworzących wartościowe towary, (zaspokajające potrzeby ludzi) a tym samym uzyskanie przez przedsiębiorców należnego im zysku. Emisja pełnowartościowego pieniądza ogranicza potrzebę konkurowania producentów o rynek zbytu oraz zaciągania kredytowych długów przez konsumentów (zarówno przez przedsiębiorców jak i pracowników)”.
(Jacek Andrzej Rossakiewicz, „NACJONALIZACJA PIENIĘDZY – walka o suwerenność monetarną dla Polski”; czytaj cały artykuł)