PROGRAM PARTII JN
IV.A. FINANSE, BANKOWOŚĆ I PODATKI
2.
Suwerenność finansowa – zarówno państwa, jak i obywatela – warunkuje suwerenny byt narodu.
ROZWINIĘCIE:
„Warunkiem suwerenności ekonomicznej i politycznej Rzeczpospolitej Polskiej jest suwerenność monetarna, czyli zdolność Narodowego Banku Polskiego do prowadzenia właściwej ilościowo emisji pieniędzy. Prawo to jest zapisane w Konstytucji R.P., ale nie jest ono stosowane od czasu balcerowiczowskiej transformacji. To zaniedbanie (a raczej ten cyniczny wysiłek) jest przyczyną upadku znaczenia Polski w świecie i przyczyną kolonializmu jaki wprowadza w Polsce obcy kapitał. […]
Dzisiaj pomyślność Polaków zależy od intelektualnego wysiłku zrozumienia i opanowania zasad emisji pieniędzy. Ten temat tabu liberalnej ekonomii został przez bankierów zastąpiony propagowaniem rzekomego długu (oprocentowanego kredytu), Trzeba ten temat tabu wyjaśnić i przełamać: czynnie przezwyciężyć wprowadzając do bankowej praktyki nowe racjonalne zasady monetarne. Trzeba to zrobić siłą woli i wytężonej solidarnej pracy. Bez takiej zmiany żadna inna zmiana się nie uda i nie nastąpi. W tej kwestii nie ma wątpliwości. Pomocna w tym finansowym dziele jest wrażliwość etyczna, idea dobroci i sprawiedliwości zawarta w przykazaniach wzajemnej miłości bliźniego.
Polacy – Lechici, mają te chrześcijańskie wartości we krwi przynajmniej od trzech tysięcy lat. Biorą się one z ich siły Ducha, szlachetności, niebywałej odwagi, honoru, miłosierdzia i bezprzykładnego lekceważenia przeciwności losu.
Najbardziej szlachetni ludzie pośród innych narodów zwracają się w stronę Polski z nadzieją na uratowanie Europy przed trucizną rzekomych długów i lichwiarskiego procentu. Patrz choćby: Gilbert Keith Chesterton lub Carl Bederman. Wystarczy rzut oka na współczesne problemy Grecji, państw bałkańskich, Polski i Ukrainy, aby widzieć, jak ważna jest to kwestia dla przetrwania zagrożonych narodów”.
(Jacek Andrzej Rossakiewicz, „NACJONALIZACJA PIENIĘDZY – walka o suwerenność monetarną dla Polski”; czytaj cały artykuł)
***
Problematykę suwerenności finansowej w przystępny sposób przybliża program Izabeli Litwin pt. „Czy złotówka jest walutą suwerenną” (z cyklu „Ekonomia dla każdego”') – oglądaj program.
***
Mayer Amschel Rothschild (1744-1812), założyciel międzynarodowej finansjery, powiedział:
„Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa”.
([cytat za:] Alain Pilote, „Historia kontroli bankowej w USA”; czytaj cały artykuł)