PROGRAM PARTII JN
IV.C. ENERGETYKA, ZASOBY NATURALNE I ŚRODOWISKO
4.
Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie olbrzymich zasobów wód geotermalnych.
ROZWINIĘCIE:
Realizacja zadania poprzez budowę sieci regionalnych elektrowni, opierających się na olbrzymim bogactwie wód geotermalnych.
W Polsce energia geotermalna posiada zdecydowanie największy potencjał techniczny spośród wszystkich dostępnych odnawialnych źródeł energii. Złoża wód geotermalnych znajdują się na ok. 80% powierzchni kraju, z czego połowa już przy dzisiejszej technologii spełnia warunki dla opłacalnego pozyskiwania energii (głębokość do 2 km, temperatura powyżej 65 °C, zasolenie do 30 g/l). Dlatego też już dzisiaj w oparciu o złoża geotermalne można zaspokoić 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło, a w przyszłości (wraz z rozwojem technologii) wskaźnik ten będzie jeszcze korzystniejszy.
Energia geotermalna posiada następujące zalety:
-
jest w pełni odnawialna, gdyż jej źródło – gorące źródło kuli ziemskiej – jest praktycznie niewyczerpane;
-
jest tania – potrzebne są wprawdzie nakłady inwestycyjne na wykonanie instalacji, ale eksploatacja jest już tania;
-
jest w pełni ekologiczna – nie powoduje żadnych zanieczyszczeń;
-
w przeciwieństwie do innych OZE (np. zapory wodne, a zwłaszcza wiatraki) nie wywiera niekorzystnego wpływu na krajobraz;
-
jest dostępna zawsze, bez względu na warunki atmosferyczne (w przeciwieństwie do energii wiatru oraz słońca).
JAK JEST TERAZ (?):
Polska kupuje od Rosjan najdroższy gaz w Europie (czytaj). Niemcy sterują likwidacją polskiego górnictwa (czytaj), a jednocześnie starają się wymusić na Polsce wdrożenie nieopłacalnych w naszym klimacie elektrowni wiatrowych i słonecznych (oglądaj). Wdrożenia te związane są z koniecznością zakupu drogich technologii i sprzętu obcego pochodzenia, a także – w przypadku wiatraków – z degradacją krajobrazu (dla przykładu: Brytyjczycy zrezygnowali z inwestowania w lądowe farmy wiatrowe uzasadniając to negatywnym wpływem na krajobraz).
W Polsce istnieje nieracjonalny opór przeciw wykorzystaniu energii geotermalnej. Opór ten jest nieracjonalny, dopóki nie uwzględni się obcych interesów realizowanych przez wysoko postawionych „polskich” specjalistów i decydentów. Jako przykład można tutaj podać zablokowanie inicjatywy geotermii toruńskiej, które było nie tylko nieracjonalne – z punktu widzenia sprawiedliwego interesu Polski – ale i bezprawne, co przyznaje Janusz Piechociński (oglądaj).
Pewne nadzieje na zmianę tego kursu daje kierunek przyjęty obecnie przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.